Napenergia hasznosító rendszerek engedélyeztetése
A HMKE létesítésének menete:
- Igénybejelentés termelő által (ki, hol, mekkora teljesítményt, milyen eszközökkel).
- Előzetes tájékoztató levél elosztói engedélyestől (hálózat-topológia leírása és vizsgálat eredménye, ami megmutatja, hogy mekkora teljesítmény táplálható be az adott helyen).
- Csatlakozási tervdokumentáció termelő tervezője által (benne részletesen leírva a hely, az erőmű eszközei, a védelmi berendezések és beállítási értékek, a tulajdoni viszony és határ, termelői és forgalmazói nyilatkozatok, közüzemi szerződések másolatai, stb.).
- Terv véleményezése (esetleges hiánypótlási igény jelzése).
- Jóváhagyás.
- Létesítés, készre jelentés.
- Mérőcsere (szaldós elszámolásúra), beüzemelési ellenőrző mérések lefolytatása.
- Szerződéskötés a termelt energia átvételére
Háztartási méretű kiserőmű (HKME) 50kw-ig
- Olyan, a kisfeszültségű (0,4 kV-os) hálózatra csatlakozó kiserőmű, melynek csatlakozási teljesítménye nem haladja meg az 50 kVA-t.
- Háztartási méretű kiserőművet (Továbbiakban: HMKE) nem csak lakossági Ügyfél létesíthet, hanem önkormányzat és vállalkozás is, a fenti teljesítményhatár figyelembe vételével.
- A 273/2007. (X. 19.) Korm. rendelet (Vhr.) 4. § alapján: A háztartási méretű kiserőmű üzemeltetője által termelt villamos energiát az üzemeltető kérésére az adott csatlakozási ponton értékesítő villamosenergia-kereskedő vagy egyetemes szolgáltató köteles átvenni.
- A kiserőmű csak a minden napszaki csatlakozási pontra kapcsolódhat rá, a meglévő rendelkezésre álló teljesítmény nagyságáig. Vezérelt áramkörre kiserőmű nem csatlakozhat.
- Amennyiben a rendelkezésre álló teljesítmény kisebb, mint a kiserőmű teljesítménye, akkor először a rendelkezésre álló teljesítményt kell megnövelni. Ezt követően lehet beadni a kiserőműre vonatkozó igénybejelentést. A teljesítménybővítést a 117/2007. (XII.29.) GKM rendelet szabályozza.
- A kiserőművek 2,5 kVA-ig egyfázisúan csatlakoztathatók, 5 kVA teljesítmény felett csak háromfázisú villamosenergia termelő berendezés kapcsolható a hálózatra. Amennyiben a felhasználó egyfázisú csatlakozással rendelkezik, és a szerződésében szereplő kismegszakító érték megengedi, több egyfázisú HMKE is csatlakoztatható, de ezek összteljesítménye legfeljebb 5 kVA lehet. A 2,5 kVA és az 5 kVA teljesítmény között az egyfázisú csatlakozás lehetőségét a hálózati paraméterek figyelembe vételével az elosztói engedélyes minden esetben külön vizsgálja meg.
- Hálózatvezérelt inverter szükséges, mely csak a hálózattal párhuzamosan képes működni, így hálózati hiba esetén automatikusan leválik a hálózatról.
- HMKE a közcélú hálózattal vagy annak bármely leválasztott részével együtt szigetüzemben nem működhet. Életveszélyes lehet egy feszültségmentesített közcélú hálózaton végzett munka során a háztartási méretű kiserőműves visszatáplálás. A közcélú kisfeszültségű hálózat felőli táplálás megszűnésekor az inverteres napelemes egységnek automatikusan le kell válnia a hálózatról.
- Az inverteres betáplálás védelmeinek rendelkezni kell az együttműködő villamos-energia rendszer elemeire vonatkozó alkalmassági tanúsítvánnyal, gyártó által bevizsgálásra felkért laboratóriumok által kiadott magyarországi minősítéssel.
- A termelő tevékenységet folytatni kívánó felhasználó a HMKE létesítésére vonatkozó igénybejelentésben köteles nyilatkozni arról, hogy bármely időpillanatban kíván-e villamos energiát betáplálni a közcélú hálózatba, vagy kizárólag saját célra vásárolt villamos energia mennyiségének a csökkentése illetve kielégítése érdekében fogja a villamos energiát megtermelni.
Ha a termelő tevékenységet megkezdeni szándékozó felhasználó nyilatkozata szerint a felhasználói- illetve összekötő berendezésen vagy magánvezetéken keresztül a közcélú hálózatba villamos energiát betáplál, úgy a hálózatra adott, illetve a hálózatból vételezett villamos energiát a csatlakozási ponton külön-külön kell megmérni, elszámolását pedig a villamosenergia-kereskedővel kötött szerződés szerinti elszámolási időszakokra számított szaldóképzéssel kell megvalósítani. Az elszámolás (szaldóképzés) ciklusideje a felek megállapodása szerint havi, negyedéves, vagy éves (utóbbit célszerű választani). (Pl.: elszámolási ciklusban 100 egységet termel, 80-at fogyaszt, a 20 egység különbözetet kell kifizetni.)
- Az elszámolási időszak végén a saját fogyasztáson felüli energiatöbbletért termelőt az átlagos termékár + rendszerhasználati díj 85%-a illeti meg.
- A HMKE-t üzemeltető felhasználó esetén fogyasztásmérő berendezés költségei a csatlakozási ponton 3×16 A rendelkezésre álló teljesítményt meg nem haladó határig az elosztói engedélyest, fölötte a termelni kívánó felhasználót terhelik. (szolgáltató-függő)
Kiserőmű
- 50 MW-nál kisebb, de 50kVA-nál nagyobb teljesítményű erőmű.
- A kiserőműves igényt egyedi igényként kezelik, így a közcélú hálózatra csatlakozáshoz szükséges feltételeket írásos igénybejelentés alapján egyedileg kell megvizsgálni.
- Az 500 kW és ezt meghaladó teljesítményű erőmű létesítése, működtetése engedélyköteles tevékenység, melyet a Magyar Energia Hivataltól kell megkérni. Ekkor határozzák meg a kiserőmű kötelező átvétel alá eső évenkénti energia-mennyiségét.
- A betáplálási pontot az elosztói engedélyes határozza meg.
- A termelt energia átvételi ára a KÁT (Kötelező átvételi rendszer) szerint kerül megállapításra.
- A termelésről menetrendet kell benyújtani az átvevő felé.